Hipertansiyonda Hayat Boyu Tedavi

Blood Pressure Measure Health  - McRonny / Pixabay

Kan basıncı yüksek saptanan hastalar mutlaka rutin doktor kontrollerine gitmelidirler. Hipertansiyonun tedavisi hayat boyu süren bir tedavidir, inme, kalp yetmezliği ve kalp krizi, böbrek hastalıklarının gelişmesini engellemek açısından çok önemlidir.

Hipertansiyon çoğu hastada belirgin semptom yaşatmadığından hastalar belli bir süre sonra ilaçlarını bırakabilmektedir. Bu yüzden düzenli doktor kontrolleri çok önemlidir.

Kan basıncındaki farklı yüksekliklere göre yaşama tarzı değişiklikleri, düzenli egzersiz, kilo kontrolü ve gerekirse ilaç tedavileri bulunmaktadır. Bunu takip olduğunuz doktorunuz tarafından tetkikleriniz yapılarak en iyi şekilde belirlenecektir.

İlgili diğer Yazılar

  • Hipertansiyon Tedavisi

    Kan basıncı kontrolünde ilk yaklaşım tüm hastalar için ilaç tedavisi alsın ya da almasın yaşam tarzı değişikliğidir. Hastanın kardiyovasküler hastalıklar açısından riski değerlendirilmelidir.

  • Hipertansiyonda İlk Muayene

    Hipertansif hastaların ilk muayenesinde fizik muayene ve ayrıntılı anamnezin yanında kan kreatinin, sodyum, potasyum, hemotokrit, açlık kan lipitleri ölçülmelidir.

  • Kan Basıncı ve Hipertansiyon

    İdeal kan basıncı için büyük tansiyonun 130 mmHG’nın, küçük tansiyonun da 80 mmHg ‘nin altında olması istenir. Hipertansiyonun sadece kalbe değil, birçok organa olumsuz etkisi vardır. Göz, böbrek, beyin en çok etkilenen organlardır.