Kalp Krizi Risk Faktörleri

Cigarette Tobacco Smoking Nicotine  - MabelAmber / Pixabay

Risk faktörlerini değiştirilebilir ve değiştirilemez olarak sınıflandırabiliriz. Değiştiremediğimiz risk faktörleri genetiğimiz ve ilerleyen yaşımızdır. Fakat değiştirebileceğimiz risk faktörleri çok daha fazladır. Erken menopozda dikkat edilmesi gereken önemli bir risk faktörüdür. Diğer risk faktörleri son dönem böbrek hastalığı, kronik inflamatuvar hastalıklar, HIV enfeksiyonu, artmış CRP seviyeleri ve artmış homosistein seviyeleridir.

Damar sertliği gelişiminde risk faktörleri birebirlerinin etkisini arttırıcı etkiye sahiptirler. Hipertansiyon, sigara, şeker hastalığı (diyabet), kolesterol yüksekliği, obezite, sedanter yaşam, stres ve yeme alışkanlıkları en önemli risk faktörleridir.

Stres daha fazla göz ardı edilse de en önemli faktörlerden bir tanesidir. Stres kendisi hormonal dengeyi bozmasının yanında, yeme alışkanlıklarında bozulmaya, sigara gibi alışkanlıklara yol açmaktadır.Fazla alkol kullanımı da kan basıncında yükselmeye, kan yağ seviyesinde yükselmeye ve kalp ritim bozukluklarına ve kalp yetmezliğine yol açmaktadır.

Diğer Yazılar

  • Kalp Krizi Belirtileri

    Göğüs ağrısı hafif veya şiddetli olabilir. Göğüs kafesinde baskı hissi, yumruk atılmış gibi veya birisi oturmuş gibi hissedilebilir. Ağrı boyuna, çeneye, sol kola, sağ kola ve sırta yayılabilir…

  • Kalp Krizi Nedir ?

    Koroner kalp hastalığının en ağır formudur. Bir veya daha fazla kalp damarında tıkanıklık meydana gelmesi ile oluşur…

  • Koroner Arterler ve Koroner Arter Hastalığı

    Koroner arterler sağ koroner arter ve sol koroner arter olmak üzere kalbi beslemek üzere dallara ayrılırlar.