Kalp Krizi Nedir ?

Kalp krizi nedir?

Koroner kalp hastalığının en ağır formudur. Bir veya daha fazla kalp damarında tıkanıklık meydana gelmesi ile oluşur. Günümüzde erken tanı ve tedavi, koroner anjiyografinin ve yeni kullanıma giren ilaçların yaygınlaşması ile ölüm oranları azalmaktadır.

Birçok hastada sebep kalbi besleyen damarlardaki ateroskleroz (damar sertliği veya kireçlenmesi olarak da bilinir). Özellikle damarların iç tabakasında meydana gelen yağ, kolesterol ve hücre birikintisi damar daralmasına yol açmaktadır. Bu birikimlerin genç yaşlarda başlar ve yaş ilerledikçe artar eğer kişinin risk faktörleri fazla ise daha hızlı ilerleyebilir.

Bu damarlarda gelişen aterom plaklarında üzerinde meydana gelen kan pıhtısı damarda kan akışının bozulmasına veya tamamen kesilmesine yol açmaktadır. Bazı hastalarda, damarlarda meydana gelen spazmda kalp krizine sebep olabilirse de bu hastaların önemli bir kısmında damar sertliği mevcuttur. Nadiren de olsa doğuştan gelen kalp hastalıkları, travma ve uyuşturucu kullanımı da kalp krizine sebep olabilir.

Diğer Yazılar