Kalp Yetmezliğinde Kullanılan İlaçlar

Kalp yetmezliğinde uygun hastalarda kullanılan ilaç grupları şunlardır; anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri, anjiyotensin reseptör blokerleri, beta blokerler, mineralokortikoid reseptör blokerleri, özellikle afrika-amerikalı gruplarda çalışılan izosorbid dinitrat-hidralazin kombinasyonu,  ivabradin, digoksin ve diüretikler ( idrar söktürücüler), 2015 yılında FDA tarafından onaylanan sacubitril-valsartan (ülkemizde Oneptus ismi ile piyasada) ve 2020 yılında FDA tarafından onaylanan dapaglifozin isimli ilaçtır. Kalp yetmezliğinde kullanılabilecek diğer ilaç grupları yine bu hastalarda ölüm oranlarını azaltan pil tedavileri de mevcuttur.

ilaçların kullanımı konusundaki en önemli nokta doktorunuz tarafından ayarlanacak şekilde olabilecek en uygun dozda kullanılmalarıdır.

Kalp yetersizliğinde kullanılacak diğer ilaçlar örneğin baş ağrısı için alınan bir ağrı kesiciye dahi dikkat edilmelidir. Doktorunuz uygun bulduğu ilaçları kullanmak çok önemlidir, çünkü kalp yetersizliğini kötüleştirebilir.

İlgili Diğer Yazılar

  • Kalp Yetmezliği

    Farklı sebeplerden dolayı kalbin vücuda gerekli olan kanı sağlayamamasıdır. Yetersiz kan akımından dolayı tüm vücut fonksiyonlarında bozulmalar olabilir