Kan basıncınızı ölçmeden önce 30 dakika içinde sigara, kafeinli içecekler içmeyin veya egzersiz yapmayın. Mesanenizi boşaltın ve ölçümlerden önce en az 5 dakika sessizce dinlenin.

Sırtınız düz ve desteklenmiş şekilde doğru oturun (kanepe yerine yemek sandalyesine). Ayaklarınız yerde düz durmalı ve bacak bacak üstüne atılmamalıdır. Kolunuz kalp hizasında olacak şekilde düz bir yüzeyle (masa gibi) desteklenmelidir. Evde tansiyon ölçümü için otomatik, daha önce doğrulanmış bir cihaz seçmek önemlidir. Doktor ile ilk randevunuzda cihazı getirmek ve doğruluğunu teyit etmek faydalı olabilir. 

Manşonun alt kısmının dirsek kıvrımının 2-3 cm üzerine yerleştirildiğinden ve tam oturduğundan emin olun. Aynı zamanda cihazınızın ölçüm talimatlarını kontrol edin.

Ölçümleri sabah ve akşam gibi her gün aynı saatte yapmak önemlidir. Ölçümleri günlük olarak almak en iyisidir, ancak ideal olarak tedavide bir değişiklikten 2 hafta sonra ve bir sonraki randevunuzdan önceki hafta içinde başlamaktır.

Birden fazla ölçüm yapın ve sonuçları kaydedin. Cihazınınız ölçümleri saklamak için dahili hafızası varsa, randevularınıza yanınızda götürün. Bazı cihazlarda, ölçümleri güvenli bir web sitesine veya telefonunuza yüklemenize de izin verebilir.

Ölçümü kıyafetlerin üzerinden yapmayın.