Belirli sınırlar içinde, tansiyon değeriniz ne kadar düşükse o kadar iyidir. Herhangi bir semptomunuz olmadığı sürece, günlük kan basıncının çok düşük olduğu kabul edilen belirli bir değer aralığı aslında yoktur. 

Düşük tansiyon belirtileri nelerdir? 

Aşağıdaki belirti ve semptomlar olursa düşük tansiyon tehlikeli olarak değerlendirilebilir: 

Baş dönmesi 

Mide bulantısı

Bayılma (senkop)

Aşırı sıvı kaybı veya olağandışı susuzluk

Fazla miktarda sıvı kaybı bazen kan basıncının düşmesine neden olabilir. Ateş, kusma, ishal, idrar söktürücülerin aşırı kullanımı ve ağır egzersiz, vücudunuzun aldığınızdan daha fazla su kaybettiği, potansiyel olarak ciddi bir duruma yol açabilir. Bazen hafif bir sıvı kaybı bile halsizlik, baş dönmesi ve yorgunluğa neden olabilir.

Konsantrasyon eksikliği

Bulanık görme

Soğuk, nemli, soluk ten

Hızlı ve sık nefes alıp-verme

Yorgunluk

Depresyon

Uzun süreli yatak istirahati

Hamilelik: Hamileliğin ilk 24 haftasında kan basıncının düşmesi yaygındır.

Kan hacminde azalma: Büyük travma veya iç kanamadan kaynaklanan önemli kan kaybı, kan hacmini düşürerek kan basıncında ciddi bir düşüşe neden olur.

Bazı ilaçlar: Diüretikler (idrar söktürücüler) ve anti-hipertansif ilaçların kontrolsüz kullanımı 

Kalp sorunları: Düşük tansiyona yol açabilen kalp rahatsızlıkları arasında anormal derecede düşük kalp atış hızı (bradikardi), kalp kapakçıkları ile ilgili sorunlar, kalp krizi ve kalp yetmezliği yer alır. Kalbiniz, vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek kadar kanı dolaştıramayabilir.

Endokrin sorunları: Bu tür sorunlar, vücudun hormon üreten bezlerle ilgili hastalıklardan tirod hastalıkları, böbrek üstü bezi ile ilgili hastalıklar gibi, düşük kan şekeri ve diyabetten kaynaklanabilir.

Şiddetli enfeksiyon (septik şok)

Alerjik reaksiyonlar (anafilaksi)

Nöral aracılı hipotansiyon: Bu bozukluk uzun süre ayakta kaldıktan sonra kan basıncının düşmesine neden olarak baş dönmesi, mide bulantısı ve bayılma gibi semptomlara yol açar. Bu durum öncelikle gençleri etkiler ve kalp ile beyin arasındaki yanlış iletişim nedeniyle oluşur.

Beslenme eksiklikleri: Temel vitamin B-12 ve folik asit eksikliği anemiye neden olabilir ve bu da düşük tansiyona neden olabilir.